שאלות ותשובות

יש לכם שאלה לרב?

זה המקום לשאול כל שאלה, בהלכה, אגדה, השקפה, ועוד. התשובות ימוקמו תחת נושאים ראשיים והשתייכותם לתתי נושאים.

שאלה: האם יש עניין בשעת קידוש להסתכל בתוך היין לראות את דמות המברך ביין? ומה הדין בכוס של ההבדלה?

שאלה א. האם מותר להכין סושי בשבת עם אורז שהתבשל מלפני השבת?

ב. האם מותר להכניס מאכל לתבנית עם צורה כלשהיא, שעל ידי כך נוצרת צורה באוכל?

ג. האם מותר לחתוך פירות וירקות בצורות שונות עם סכינים המיוחדים לכך כגון, משושה, זיגזג וכד'?

שאלה: האם מותר לי ללמוד שפה אחרת בשבת? ומה הדין ללמוד בהרהור בלבד?

שאלה: שמעתי שאסור להכין ג'לי בשבת האם זה נכון?

שאלה: סוכות- האם ניתן לקחת ערבות להושענא רבה מהערבות של הלולב, וכמו כן האם מותר לקחת ערבות מאדם שכבר קיים בהם מצוות חבטת ערבה?

שאלה: חודש אלול – ראיתי אנשים שמקפידים על בדיקת תפילין או מזוזות בחודש אלול, האם היא חובה מצד ההלכה, או אינה אלא מנהג חסידות בלבד?

שאלה: יום כיפור – שמעתי שיש מצווה גדולה לאכול בערב יום כיפור (יום שלישי בבוקר), מה השיעור שצריך לאכול כדי לקיים מצווה זו?

שאלה: יום כיפור – מה הדרך הטובה ביותר לעשות פדיון כפרות, ומהו הזמן הטוב לזה?

חודש אדר 1. שאלה: שלום הרב רציתי לברר מהי שנה מעוברת, ומה הטעם שעושים שנה מעוברת? 2. שאלה: רציתי לשאול מהו הטעם  שמעברים דווקא את חודש אדר. 3. שאלה: שלום לכב' הרב, רציתי לדעת בשנה מעוברת שיש שני אדרים, מהו החודש העיקרי? 4. שאלה: שלום הרב, אני מתחתן בעוד כשבוע בחודש אדר א', מה עלי לכתוב בכתובה, חודש אדר, או אדר א'? 5. שאלה: שלום הרב, השבת יש הכרזת ראש חודש אדר א'. רציתי לברר איך מכריזים חודש אדר א' או אדר סתם? 6. שלום הרב, רציתי לשאול מהו מזלו של חודש אדר א', תודה מראש! 7. שאלה: האם יש מצווה לשמוח באדר א' או רק באדר ב'? 8. שאלה: שלום וברכה, הבן שלי נולד בל' שבט, והשנה שהיא מעוברת תחול הבר מצווה שלו,  מתי יש לעשות את בר המצווה שלו? 9. שאלה: אדם שקיבל על עצמו לחלק צדקה בחודש אדר בשנה מעוברת, ולא פירש אדר א' או אדר ב', מתי עליו לתרום? 10. שאלה: אדם שקיבל על עצמו להתענות בחודש אדר בשנה מעוברת, באיזה חודש יתענה? 11. שאלה: קיבלתי על עצמי לעשות הודיה על נס שאירע לי בחודש אדר, והשנה כעת היא מעוברת, מתי עלי לקיים את סעודת ההודיה, בחודש אדר א' או אדר ב'? 12. שאלה: רציתי לשאול מהו פורים קטן ומה המקור לכך? 13. שלום הרב, שמעתי שיש מחלוקת אם יש ענין לעשות משתה ושמחה בפורים קטן (י"ד וט"ו אדר א') מה ההלכה? 14. שאלה: שלום וברכה כב' הרב, היום היה אצלנו בבית הכנסת ויכוח האם גם בט"ו אדר א' יש עניין במשתה ושמחה או רק בי"ד אדר א', אם הרב יוכל לתת לנו מקורות, תודה מראש. 15. שאלה: האם מותר להתענות או להספיד בפורים קטן? 16. שאלה: שלום וברכה, אתמול בתפילת מנחה ערב יום פורים קטן החזן בבית הכנסת אמר תחנון, לטענתו כך דעת הגר"ע יוסף זצ"ל האם זה נכון? ומה ההלכה לגבי אמירת תחנון בפורים קטן? 17. שאלה: האם מותר להקים מציבה, או לעלות לקבר ביום השבעה או השלושים ביום פורים קטן? 18. האם פורים קטן מפסיק את האבילות? 19. שאלה: אדם שטעה ואמר על הניסים ביום פורים קטן, האם חוזר? 20. שאלה: רציתי לשאול לגבי אדם שנדר להתענות בפורים קטן, האם יכול להתענות? 21. שאלה: שמעתי שיש דעות שאומרות שאסור לעדות מלאכה ביום פורים קטן, כמו בפורים רגיל, האם יש דעות כאלה? ומה ההלכה? 22. שאלה: רציתי לשאול מה הדין בציבור שטעו וקראו את המגילה בפורים קטן או קראו ד' פרשיות בחודש אדר א' האם חוזרים שוב לקרוא באדר ב'? 23. שלום הרב, היה לנו ויכוח אם י"ד וט"ו באדר ראשון צריך פנים חדשות בשבע ברכות. מה ההלכה? 24. שלום הרב ב"ה אני מתחתן ביום פורים קטן, ורציתי לברר האם נוהגת תענית חתנים בפורים קטן? תודה מראש.

שאלה: האם אישה מעוברת חייבת לתת מחצית הדקל גם עבור העובר?

ב. יורה דעה

שאלה: בארוחת הצהריים במקום עבודתי אני יושב בשולחן אחד עם חברי, שלצערי לא מקפיד כלל על כשרות. האם מותר לאכול לידו, או שיש חשש כמו באדם שאוכל בשר שאסור לאכול לידו מאכל חלבי אלא אם כן נותנים היכר בניהם, שלא יבואו לאכול אחד מחברו. וכן מה יהיה הדין במשפחה שהולכת לאכול במסעדה, כאשר חלק מזמינים בשר חלק וחלק בשר כשר, האם מותר לשבת לידם בשעת האוכל?

שאלה: בארוחת הצהריים במקום עבודתי אני יושב בשולחן אחד עם חברי, שלצערי לא מקפיד כלל על כשרות. האם מותר לאכול לידו, או שיש חשש כמו באדם שאוכל בשר שאסור לאכול לידו מאכל חלבי אלא אם כן נותנים היכר בניהם, שלא יבואו לאכול אחד מחברו. וכן מה יהיה הדין במשפחה שהולכת לאכול במסעדה, כאשר חלק מזמינים בשר חלק וחלק בשר כשר, האם מותר לשבת לידם בשעת האוכל?

שאלה: אדם שסובל מיובש בשפתיים ומחמת כן יש לו חתכים שיוצא מהם דם האם מותר לו לבלוע את הדם היוצא מהן? ומה הדין באצבע שנפצעה ויוצא ממנה דם ורוצה ליתנה בתוך פיו?

שאלה: קנינו טוסטר חדש ולא הספקנו להטביל אותו כדת וכדין (או להשאילו לגוי, או בדרכים האחרות), האם יהיה ניתן להשתמש בו על ידי הפסק של נייר אפיה, כך שהאוכל לא יגע ישירות בטוסטר אלא בנייר? כמו כן מה הדין נייר כסף?

שאלה: רציתי לשאול, האם יש בל תשחית כגון, בכלים חד פעמיים שמשליכים לפח אחר שימושם, וכן כלים חד פעמיים יוקרתיים שניתן לשוטפם לאחר גמר השימוש?

שאלה: רציתי לשאול מתי הזמן הטוב לעשות השכבה לנפטרים, והאם אפשר לעשות בכל פעם שאני עולה לספר תורה?

ג. חושן משפט

שאלה: האם יש חשש האוכל בחוץ הרי זה דומה לכלב, במסעדה ששולחנות הסועדים נמצאים על גבי המדרכה, ומה הדין באכילה בחצר אירועים תחת כיפת השמים, ובעמדות אוכל בחוץ?

ד. אבן העזר

שאלה: האם מותר לי להיות נוכח בחתונה של אחד מהורי שמתחתן (נישואים שניים)?

שאלה: ב"ה התארסתי וכעת אנחנו מחפשים אולמות לחתונה, רציתי לשאול אם יש תאריכים בעייתים מבחינת ההלכה להתחתן בהם?

ה. ענייני כשרות

שאלה: קפסולות קפה שמיוצרות עבור מכונות קפה למיניהם, האם צריכים כשרות? ווהאם יש הבדל בין קפסולות בטעמים לקפסולות קפה רגיל?

שאלה: אני עובד בחברת הסעות, ובמשך השבוע אני נקלע לחנויות נוחות שעובדות לצערי בשבת, ואין להם תעודת הכשר. האם מותר לי לקנות מהם קפה או מאפה, זה עוזר לי לערנות בנהיגה בפרט בלילה?

ו. ענייני אגדה

שאלה: האם יש מקור לדברי רש"י (בראשית פרק טו) שכתב "שעשה תרח תשובה", או שרש"י פירש כן על דעת עצמו?

ז. עניינים שונים

שאלה: אדם שמשחיז את ציפורניו, או נשים העושות טיפולי מניקור או פדיקור, האם צריכים לחשוש שהאבקה הנופלת מהציפורניים לא תיפול ברצפה, משום סכנה שתעבור מעליהם אשה מעוברת ותפיל חלילה. או שאין חשש באבקה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.